Jak trénujeme na campech

Každý rodič miluje své děti, to dá rozum. Chceme pro ně jen to nejlepší. Jak se však orientovat v záplavě informací, které jsou dnes k dispozici v časopisech, na internetu a v diskuzích s přáteli? Aktuální trend je postavený nešťastně. Rozhodnete se, že vaše dítě baví buď hokej, nebo fotbal. A dítě se začne věnovat pouze jednomu sportu. 

 

Všestranný rozvoj je základ pro zdravé tělo

Dříve se v klubech také nevěnovali všestrannému rozvoji, ale děti věnovaly volný čas sportu s kamarády. Zatímco dnes je dítě neustále online, dříve bylo neustále v pohybu. Z průzkumu mezi reprezentanty Československa a Česka navíc vyplynulo, že všichni úspěšní sportovci se věnují více sportům.

Svým rozhodnutím pro všestranný trénink můžete děti pozitivně motivovat ke sportu, poskytnout jim všestranný rozvoj a probudit v nich lásku k pohybu jako takovému. Zároveň tím předejdete jejich případným zraněním. V neposlední řadě pak svým rozhodnutím budete nepřímo ovlivňovat i další generace. Kdo miluje sport, přenese tento vztah i na své potomky.

Důvodů pro přihlášení vašich dětí k tréninkům s Hašanem je více než mnoho.

Ještě zhruba před 30 lety platilo, že sportovní příprava nebyla zaměřená na jeden sport. Běhali všichni a běhali spolu. Teprve pak se soustředili na konkrétní dovednosti, jako jsou třeba kontrola nad míčem, střelba na bránu nebo v případě hokeje bruslení. Různorodé sportovní aktivity pak dávaly možnost vyrovnat jednostrannou námahu komplexním posílením celého pohybového aparátu. Nikomu nevadilo, že hokejku držíte vpravo, protože sportovec navíc plaval, běhal, posiloval. Tím se jednostrannému přetěžování zabraňovalo.

Dnešní doba je uspěchaná a ze sportu se někdy stává prostředek, jak realizovat vlastní sny skrze své potomky. Pak můžeme mít v dorostu zbytečně vyhořelé hráče. Naším cílem je, aby dítě prohloubilo lásku ke sportu a k pohybu jako takovému a ta aby pak trvala celý život. Následně pak vaše děti obdobně povedou i své potomky. Proto jsme tréninky pojali jinak, nejen na základě vzdělání a zkušeností, ale také na základě výsledků, které jsme viděli u vlastních dětí.

 

Jak vypadá trénink u Hašana?

 

Dříve dítě věnovalo sportu 30 hodin týdně

Je to logické – neměli jsme počítače ani herní konzole a v televizi nebylo na co koukat. Tak jsme běhali, hráli míčové hry a trávili čas venku. Zatímco u "předrevolučních" generací bylo naprosto běžných 30 hodin pohybu dítěte týdně, dnes se dostává většina těch hodně zatěžovaných ani ne na třetinu. A to mluvíme o dětech, které mají klubové tréninky téměř každý den. 4 × 90 minut tréninku týdně + 60 minut utkání o víkendu = 7 hodin pohybu + 2 × 45 minut tělocviku ve škole. To vše dohromady dá jenom 8,5 hodiny za týden. To je pro zdravý rozvoj naprosto nedostatečné. A to se nebavíme o situaci, kdy dítě například odehraje jenom jeden poločas a mnoho času na tréninku prostojí.

Dále je potřeba si uvědomit, že většina z těchto dětí s 8,5hodinami se tzv. raně specializuje, tedy věnuje se konkrétnímu sportu (fotbal, hokej, volejbal, basketbal, tenis atd.) už od raného věku, zhruba od 6 let. Tím u nich logicky v důsledku nedostatečného množství různorodých impulsů dochází k přetěžování některých částí pohybového aparátu, k svalovým dysbalancím, následně k vadnému držení těla, bolestem zad, bolestem hlavy či hroucení nožní klenby. To později vede až k operacím kolen již v dorosteneckém věku a k mnoha dalším problémům. Žádný klub, a to při vší úctě, nedokáže zajistit dostatečnou různorodost podnětů, aby těmto problémům u dětí aktivně předcházel. A bohužel, jak píšeme výše, nezajistí ani optimální kvantitu pohybu.
 

Máme prvotřídní tréninkový areál i trenéry

K dispozici máme samozřejmě hřiště, ale také bazén, trampolíny, hrazdy, žíněnky, slackline a další pomůcky. Tréninky probíhají vždy v uzavřeném areálu, takže se nemusíte obávat o bezpečí svých mladých sportovců. Nejdůležitější však jsou odbornost, správný proaktivní přístup a pedagogické dovednosti. Trénink musí děti bavit, aby měly radost z pohybu.
 
 

Poznejte naše trenéry

Zobrazit trenéry