Martin Hašek - Hašan

Martin Hašek se narodil v roce 1969 v Pardubicích, kde se od mládí věnoval fotbalu a hokeji. Zatímco jeho starší bratr Dominik zvolil cestu po zimních stadionech a stal se později legendárním hokejovým brankářem, Martin si nakonec vybral zelené trávníky a fotbalový míč.

Postupem času se přes Pardubice, Cheb a Liberec dostal až do pražské Sparty, s níž získal 5 mistrovských titulů. Na pozici defenzivního záložníka uměl skloubit skvělou fyzickou připravenost s fotbalovým uměním. Zahrál si i v reprezentaci a vyzkoušel si také zahraniční angažmá v Rakousku a Rusku.

Při kariéře zvládl vystudovat vysokou školu v Hradci Králové, kde získal titul Mgr. v oboru Tělovýchova. Právě pedagogické znalosti ze školy a vlastní herní zkušenosti se Martinovi hodily do života po konci hráčské kariéry. Stal se totiž fotbalovým trenérem.

V roce 2008 získal profesionální trenérskou licenci UEFA. Po angažmá v rezervě Sparty a v druholigovém Sokolově se dostal na lavičku hlavního týmu AC Sparta Praha. Zde jako první trenér (pod generálním sportovním manažerem Jozefem Chovancem) získal titul v sezoně 2009/2010.

Po třech sezonách u sparťanského áčka byl převelen na Strahov, kde se stal hlavním metodikem sparťanské mládeže. Pomohl tak vychovat desítky fotbalistů, kteří si později zahráli nejvyšší českou fotbalovou soutěž.

V roce 2014 se stal trenérem druholigového týmu FK Pardubice, poté působil ve stejné soutěži jako trenér Vlašimi. Odtud se v roce 2017 přemístil do prvoligového klubu Bohemians Praha 1905. Klokanům nejprve pomohl k záchraně a ve své první celé sezoně u mužstva z Ďolíčku pak tým dovedl na 7. místo v tabulce, což byl druhý největší úspěch týmu od rozdělení federace. V sezoně 2018/2019 dokráčel s Bohemkou až do semifinále českého poháru.

 

Koho Martin trénoval?

Bony Wilfried - Manchester City

Juraj Kucka - AC Milán

Kamil Vacek - Chievo Verona

Aleš Čermák - FC Viktoria Plzeň

Lukáš Juliš - AC Sparta Praha

Benjamin Tetteh - AC Sparta Praha

Yusuf Helal - Slavia Praha (historicky první fotbalista Bahrajnu v Lize Mistrů)

 

Hráčů, na jejichž rozvoji se Martin podílel, je celá řada. Neuvádíme všechna jména, protože nelze upřít zásluhy i ostatním trenérům.

Martin Hašek je otcem tří synů, z nichž dva se také stali profesionálními fotbalisty. Martin i Filip prošli mládeží Sparty a stali se reprezentanty České republiky do 21 let.

 

Co Martin dokázal?

Martin Hašek získal 6 mistrovských titulů jako hráč a 1 jako trenér.

Má za sebou 28 zápasů v Lize mistrů, 14 za českou reprezentaci a vlastní zlatou medaili ze světové univerziády v Buffalu v roce 1993.

Získal ocenění jako třetí nejlepší trenér Ligové fotbalové asociace (LFA).

 

Sám aktivně hrál fotbal, hokej a tenis.